Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa


To jedno z najważniejszych świąt liturgicznych w Kościele Katolickim. Każdego roku w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego wierni oddają cześć ciału i krwi Chrystusa. Jego obchody zazwyczaj rozpoczynają się od mszy świętej, po której następuje procesja eucharystyczna ulicami miasta lub wokół kościoła. Wierni niosący monstrancję z Najświętszym Sakramentem są otoczeni przez duchownych, chór, orkiestrę oraz grupy dzieci pierwszokomunijnych. Podczas tej uroczystości wierni wyrażają swoją wiarę w prawdziwą obecność Jezusa Chrystusa w Eucharystii, oddając Mu pokłon i Go adorując.Święto to przypomina również o tajemnicy Ciała i Krwi Chrystusa obecnych w Eucharystii oraz zaprasza do głębszego zrozumienia i przeżywania tajemnicy wiary. To również promocja wartości chrześcijańskich w społeczeństwie i propagowanie miłości, pokoju oraz solidarności wśród ludzi.Boże Ciało jest więc nie tylko uroczystością liturgiczną, ale także okazją do głębszej refleksji nad tajemnicą Eucharystii i szansą do wzmocnienia więzi z Bogiem i bliźnimi.